Ana Sayfa / Pazarlama / E-Ticaret ile Hedef Pazar Seçimi
E-Ticaret Hedef Pazar Seçimi Nasıl Yapılır?

E-Ticaret ile Hedef Pazar Seçimi

E-Ticaret ile Hedef Pazar Seçimi Nasıl Yapılır?

E-ticarete başlamadan önce, hedef pazarınızı seçmelisiniz. Hedef Pazar firmanın hitap etmek ve çekmek istediği müşteri grup ya da gruplarıdır. Hedef pazar geniş bir kitleyi ifade eder.

Hedef Pazar Seçiminde Bunlara Çok Dikkat Etmelisiniz!

Hedef pazarın ana konusu lojistiktir. Seçmiş olduğunuz hedef pazara göre doğru ürününü seçmelisiniz. Hedef pazarın yerel ve yakın olarak seçilmesi gerekir. Eğer Türkiye’den satış yapıyor ve hedef pazar olarak Türkiye’yi seçiyorsanız, çok büyük bir sorun yoktur. Hedef pazar olarak Amerika, İngiltere ya da Almanya gibi bir ülkeyi seçmişseniz, göndereceğiniz ürünlerin stok durumu, ağırlıkları, hacimleri gibi konular çok büyük önem taşır.

Bir ürünün yurt dışına gönderilmesinde en büyük problem maliyet ve zaman ilişkisidir. Dünyanın hemen her köşesine uçakla iki günde gönderi ileten uluslararası şirketler ürününüzün ağırlığı ve hacmine göre ücret talep edeceklerdir.

Bir başka gönderi yöntemi de gemi ile olabilir. Ama bu durumda da masraf kısmen daha azken, gönderinin müşterinize ulaşması aylar sürebilir. Gönderi masraflarını müşterilerinizden talep etmek yüksek maliyeti nedeniyle satışlarınızı da etkiler. Gönderi şirketlerinin çoğu, ekstra olarak gümrük masrafı ister. Fakat yine de uluslararası ticarette gönderinin gümrüğe takılması ihtimali de her zaman vardır. Her 100 gönderide ortalama 1-2 kere gümrüğe takılacağınızı hesap etmelisiniz. Bu da gönderi başına 200 Euro civarında bir masraf ödemeniz anlamına gelir.

Stoksuz E-Ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?

Stoksuz e-ticaret yani dropshipping, direkt üreticiden veya toptancıdan mal tedarik ederek tüketiciye ulaşmasını sağlamak suretiyle yapılan bir ticaret şeklidir. Internet üzerinden para kazanmanın en cazip yollarından birisi olan stoksuz e-ticaret; stok tutma ve nakliye gibi ağır sorumluluklardan kurtulmanızı sadece satış ve pazarlamaya odaklanmanızı, belirlediğiniz kâr marjı üzerinden satış yapmanızı sağlar.

Stoksuz e-ticaret yaparken dikkat etmeniz gerekenler

Dropshipment için seçtiğiniz firmayı çok iyi araştırmalısınız. Firmanın gerçekten toptancı mı, yoksa aracı mı olduğunu bilmeniz gereklidir. Aracı bir firma olması durumunda, o firma da kâr koyacağı için, kâr marjınız düşer. Seçtiğiniz mallar için daha ucuz fiyat veren firmalar olup olmadığını mutlaka araştırın.

Anlaşma yaptığınız firma ile tüm masraflar ve ödeme koşulları hakkında mutlaka görüşün ve alınan kararları yazılı olarak belgeleyin. Birlikte çalışacağınız firmanın nasıl nakliyat yaptığını ve hangi nakliye firmaları ile çalıştığını araştırın. Güvenilir nakliye firmalarını tercih edenler sizin de tercihiniz olmalı. İade politikalarını netleştirin. Müşterilerinizin herhangi bir nedenden dolayı ürünlerini iade etmeleri durumunda sorun yaşamak istemiyorsanız iade politikalarını netleştirin. İade bedelini tahsil etmeniz önemlidir.

İşiniz E-Ticarete Uygun mu?

Başarılı bir e-ticaret sitesi sattığı ürün, satış biçimi ve hedef kitlesi arasında hassas dengeyi yakalamayı başarmış demektir. Siz de işinizi Internet ortamına taşımak, size kazanç sağlayacak bir e-ticaret sitesi oluşturmak istiyorsanız aşağıdaki soruları okumanızı ve kendinize sormanızı istiyoruz.

Ne Satıyorsunuz?

Sattığınız ürün ya da hizmetin online satışa uygun olup olmadığını belirleyin.

Kataloglar ve doğrudan ulaşılan kanallar yoluyla satılan ürünler, seyahat planlaması gibi hizmetler web üzerinden satış yapmak için oldukça uygundur.

Online olarak iyi sattıkları kanıtlanmış ürün ve hizmetler

Kitap, Müzik CD’si, DVD gibi ticari mallar
Spor ürünleri, elişi malzemeleri gibi meraklılarına hitap eden ürünler
Seyahat organizasyonu gibi ürünün fiziksel olarak incelenmediği hizmetler
Büro malzemeleri, yedek parça gibi sık sık satın alınan mallar
Bilgisayar, yazılım gibi teknolojik ürünler
Baskısı tükenmiş yayınlar, nadir bulunan koleksiyon malzemeleri gibi zor bulunan öğeler
Online olarak satışı zor olan ürün ve hizmetler
Mobilya gibi nakliyesi zor olan ürünler
Bölgesel pazara yönelik hizmetler
Yasal olarak satılması zor olan ürünler
Gelinlik gibi uygulamalı yardım gerektiren öğeler

E-Ticaret ile Hedef Pazar Seçimi Nasıl Yapılır?

Müşterileriniz İnternet’ten Yararlanıyor mu?

E-ticaret ve pazar seçimi konusunda en önemli noktalardan biri de, hedef kitlenizin satmayı planladığınız türden ürün ve hizmetleri satın almak için interneti kullanıyor olup olmadığıdır.

Bilgisayar kullanım alışkanlığı yüksek olmayan bölgesel bir kitleye satış yapıyorsanız, müşterileri online olmaya ikna etmek için gereken çaba sağlayacağınız kazanca değmeyebilir.

Ancak bölgesel satış yapan bir şirketiniz varsa ve ürünleriniz tüm kesimler için cazip gelebilecek bir özelliğe sahipse, işinizi geliştirmek ve daha geniş bir coğrafyada satış yapmak için e-ticaret iyi bir yol olabilir.

Teknik olarak uygun bir müşteri tabanına hizmet etme, online ticaretin şirketinize yararlı olabileceğine ilişkin iyi bir ipucudur.

Hedef kitleniz hareketli, yoğun bir hayat yaşıyorsa, e-ticaretin zamandan tasarruf sağlayan özelliği onlara çekici gelecektir.

Rakipleriniz İnterneti Kullanıyor mu?

E-ticaret platformunda rakiplerinizin fazla olması sunduğunuz ürün ve hizmetin web üzerinden satış yapmaya uygun olduğunu, ancak rakiplerinizin arasından sıyrılmak için fark yaratan bir fikre ihtiyacınız olduğunu gösterir.

Dolaylı veya doğrudan rakibiniz konumunda olanların sitelerini mutlaka inceleyin ve müşterinin gözündeki değerinizi artıracak biçimde daha bir site oluşturarak benzersiz bir hizmet sunun.

Rakipleriniz İnternet’i kullanmıyorsa, niçin kullanmadıklarını kendi kendinize sorun. Onların ortada gözükmemesi sizin de bu alandan uzak durmanız gerektiğinin ya da pazarlama açısından niş olarak kabul edebileceğimiz avantajlı bir alan yakaladığınıza dair işaret olabilir.

Mutlaka pazar araştırması yapın, konuyla ilgili yayınları ve raporları inceleyin.

Müşterilerinizin online alışkanlıkları hakkında onlardan bilgi alın veya İnternet’in endüstri alanınızı nasıl etkilediğini araştırması için ticari birliğinize başvurun.

E-Ticareti Hayata Geçirebilir misiniz?

Her yeni dağıtım kanalında olduğu gibi, gereken düzeyde hizmet ve destek sağlayabilmek için, şirket kaynaklarınızın bir kısmını e-ticaret’e ayırmanız gerekecektir.

Online satış kanalınızdan en iyi verimi almak için, sitenizi oluşturmadan önce personeliniz arasında bu görevlerle ilgili olarak bir görev bölümü ve bu görevlerin yerine getirilmesini sağlayacak bir plan da yapmalısınız.

Online satış sitenizin sağlıklı ve verimli çalışmasını sağlayacak unsurlar:
Müşteri iletişimini yönetme
Müşteri anketleri uygulama
Site içeriğini güncelleme
Nakliye yöntemlerini ve seçeneklerini ayarlama
Sitenin düzenli olarak bakımını yapma
Site güvenliğini sağlama ve sürdürme

Pazarlama, pazar seçimi ve e-ticaret konularında diğer yazılara buradan göz atabilirsiniz

 

Ayrıca Bakınız (!)

Internet Marketing Sanal Pazarlama Nedir

İnternet Marketing Nedir?

Internet Marketing Sanal Pazarlama Nedir? Internet Marketing (sanal pazarlama) olarak da anılan, Internet Pazarlama, en …

Bir Cevap Yazın