Ana Sayfa / Pazarlama / İnternet Pazarlama Nedir?
internet pazarlama

İnternet Pazarlama Nedir?

Internet pazarlama nedir?

İnternet pazarlama bir firmanın ürünlerini ya da hizmetini interneti kullanarak kişi ya da kişilere ulaştırması (satmak ya da tanıtmak) işlemine verilen addır. Ayrıca e-pazarlama ve sanal pazarlama olarak da anılmaktadır. İnternet pazarlamanın ne olduğunu daha iyi kavrayabilmek için önce internetin ne olduğunu çok iyi bilmek gerekir, bütün dünyayı birbirine bağlayan bir ağdır.

Günümüzde evinde bilgisayar tablet veya akıllı telefon bulunmayan hane sayısı yok denecek kadar azdır. Bu sistem tek başına yeterli de değildir. Bir de sunucular üzerinde web sayfaları vardır. Bu sayfalarda formlar, kataloglar ve bilgiler bulunur. Yakın zamanda gelişen 3g teknolojisi ile de cep telefonlarımızda da yaygınlaşmış, sadece evdeyken değil aynı zamanda mobil durumdayken de hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmiştir. Bütün bu gelişmeler pazarlamanın önemini artırmaktadır.

Internet Pazarlama

Firmalar interneti kullanarak hitap ettiği kişilere bir ürünü tanıtırlar ve bu şekilde o ürünün reklamını yapmaya çalışırlar. Normal şartlarda firmalar ürün tanıtımlarını yapmak için radyolara, televizyonlara v.b medya araçlarına reklam filmleri ile kendilerini ya da ürünlerini tanıtmaya çalışırlardı. Bunların dışında yine sokakta reklam panolarını da kendi ya da ürün tanıtımlarını yapmaları için kullanırlardı. Bunu firmalar günümüzde yine yapmaktalar. Fakat artık hedef kitle vaktinin çoğunu bilgisayar kullanarak geçirdiği için firmaların da internet pazarlama aşamalarına daha çok önem vermeleri gerekmekte ve internet pazarlama tekniklerini kullanmaları daha yerinde bir karar olacaktır.

Artık birçok firma kendilerini internet ortamında daha çok ön plana çıkarabilmek adına birçok işe girişmekteler. Çünkü artık firmalar internet pazarlama aşamasının önemli olup olmadığının farkında. Normalde televizyonda veya sokaktaki reklam panolarında rekabet ettiği firmalar ile artık arama motoru sıralamasında mücadele etmekteler. O yüzden artık dijital reklamcılığa yüksek bütçeler ayırmaya başladılar. Bunun nedeni de artık hedef olan tüketicinin zamanının çoğunu bilgisayar ve akıllı telefonlarda geçirmesi ve artık alışverişlerini de buradan yapması. Bu da yeni sektörlerin doğmasına neden oldu.

Bunlar e-ticaret ya da internet ticaret, arama motoru optimizasyonu yapan toplulukların oluşması ve sayılarının artması. Yani bir firma top satıyorsa arama motorunda top yazıldığı takdirde en üst sırada çıkmak isteyecektir. Bu gibi değişkenler internet pazarlamanın önemini ortaya çıkarmaktadır.

Ayrıca Bakınız (!)

Satış artıran pazarlama yöntemi

Satış artıran pazarlama yöntemi

Satış artıran pazarlama yöntemi nelerdir? Geçmişte olduğu gibi , gelecekte de tüm sektörlerin şirketlerine katma değer …

Bir Cevap Yazın