Ana Sayfa / Haber / Sanal sunucu nedir ve nasıl kullanılır?
kiralık sunucu sanal sunucu

Sanal sunucu nedir ve nasıl kullanılır?

Kiralık sunucu, Sanal sunucu nedir ve nasıl kullanılır?

Bu sistemlerin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını bir çok ziyaretçimiz sormaktadır. Tam olarak anlatmak gerekirse Sanal Sunucu bir fiziksel sistem üzerine kurulan sanallaştırma yazılımı veya sanallaştırma platformu ile bu fiziksel sistemin birden fazla ayrı sistem gibi kullanılmasının sağlanmasıdır. Terimsel olarak VPS ve VM kısaltmaları ile anlatılır. VPS, Virtual Private Server yani Sanal VM, Virtual Machine yani Sanal Makina olarak açılır.

Bu hizmetler kullanıcıya bir çok açıdan avantaj sağlamaktadır,  aynı zamanda yapıları ölçeklenebilir ideal hizmetler olup, doğru bir yapılandırma ile çok ciddi performanslar sunabilir.İhtiyacınıza göre linux veya windows platformlarını desteklemektedir. Linux üzerinde cPanel gibi hazır kontrol panelleri tercih edilebileceği gibi LEMP LAMP gibi yapılarda oluşturulabilir.Windows tarafında Plesk ve MaestroPanel gibi hazır paneller kullanılabileceği gibi ihtiyaç olan servisler tek tek kurularak kulanım sağlanalabilir. Müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda, Litespeed, Nginx, Redis, Memcache, Elastix Search, Percona, Apache Cassandra, Apache Solr gibi extra 3’üncü parti yazılımlar ücretsiz olarak kurulmaktadır.

VDS Sunucu Kiralama

VDS sunucu hizmeti ile elde ettiğiniz; RAM (bellek), CPU (işlemci), HardDisk tamamen size özel olarak atanır ve sizin kullanımınızı başka sanal sunucu etkilemez. Aynı sunucu içerisinde oluşturulmuş vds sanal sunucular bir birinden izole şekilde çalışmaktadır. Örnek vermek gerekirse bir vds makinaya virüs bulaşması durumunda bu yalnızca o kullanıcıyı etkiler diğer sanal sunucular etkilenmez. VDS ler VMware, Citrix vb sanallaştırma yazılım sistemleri ile sanallaştırılarak kullanılmaktadır.

Sanal Kiralık Sunucu Nedir?

VDS Virtual Dedicated Server anlamına gelmektedir. Virtual Dedicated Server bir sunucunun satın aldığınız sistem kaynaklarının tamamen size tahsis edilmesi demektir. VDS sunucu kiralayarak size tahsis edilen sunucu bölümünü dedicated server gibi bios seviyesinde kullanabilirsiniz. VPS ise virtual private server anlamına gelmektedir yani sanallaştırılmış özel sunucu demektir.

Bildiğiniz ve gündelik hayatta genelde sunucular üzerinde kullandığımız ve aynı zamanda desktop diye tabir edilen normal kullanıcı bilgisayarlarında kullanılan işletim sistemleri üzerine Sanallaştırma yazılımları yüklenip aynı makine ve çalışan işletim sistemi içerisinde ikinci veya daha fazla sistemi üzerine farklı işletim sistemleri de kurarak çalıştırmamız mümkündür. Örneğin size ait bir notebook bilgisayar üzerinde çalışmakta olan Windows XP işletim sistemi üzerine bir sanallaştırma yazılımı yükleyip bunun içinde deneme amaçlı yazılımlarınızı çalıştırmak için bir ikinci Windows işletim sistemli makine ve eğitim amaçlı bir de Linux işletim sistemli makine oluşturabilirsiniz. Hem kendi sisteminiz hem de oluşturduğunuz bu iki sanal makine sistem kaynaklarınızın izin verdiği performans ile birlikte çalışır ve tümüyle ayrı 3 makine gibi hizmet verebilir.

Daha profesyonel ihtiyaçlarınız için bu yazılımların versiyonları bulunmaktadır ve örneğin Windows 2003 Server sistemi üzerinde Microsoft Virtual PC yazılımı ile gerçekten servis verip iş yürütebileceğiniz özelliklerde oluşturmanız mümkündür.

İşletim sistemlerinden bağımsız direk sistemler üzerine taban yazılım olarak yüklenebilen ve Hypervisor olarak adlandırılan sanallaştırma işletim sistemleri vardır. Buna en güncel ve en çok kullanılan iki örnek Vmware Esx ve Xen yazılımlarıdır. Bu platformlar bir CD yardımı ile çıplak yani üzerinde hiç bir şey yüklü olmayan makinaya yüklenir ve gerek direk sistemin kendisi üzerinden hem de Windows ara birim programları ile yönetilebilirler. Bu sistemler işletim sistemi üzerinde yapılan sanallaştırma modeline göre daha kararlı olarak kabul edilmektedir. Daha yüksek performans ve kaliteli donanımlar üzerinde bu yazılımlar sayesinde çok ciddi kazanımlar sağlanabilmektedir.

Sanal Sunucu konseptinin temeli donanım kaynaklarını en üst seviye de kullanmak ve atıl yatırımların azami seviyede ekonomiye katılmasını sağlamaya dayanır. Böylece hem enerji açısından tasarruf edilirken hem de aynı sistemde bir den fazla makina çalıştırarak ekonomik avantaj sağlanır.

Neden Sanal Sunucu Kullanmalısınız?

Eğer, artık paylaşılan sunucu kullanmak istemiyor ve dedicated sunucuların maliyetini de karşılayamayacak durumdaysanız; her zaman için VPS (Özel) kullanmanızı tavsiye ederiz. Peki neden? Bu noktada, öncelikle sanal bir sunucunun ne olduğundan bahsetmemiz gerekmektedir.

Fiziksel bir sistemler, lojik parçalara ayrıldığında, her bir parça makina olarak adlandırılır, izole edilmiş doğaları nedeniyle, bu makinalar iş yaşamı için oldukça önemlidir. Başkalarıyla paylaşmanız söz konusu değildir. Dolayısıyla, sunucu da istediğiniz işletim sistemini yükleyebilir, istediğiniz amaca dair kullanabilirsiniz. Örneğin, e-posta sunucusu, FTP sunucusu olarak ve yedekleme gibi işlem ve amaçlara yönelik kullanabilirsiniz. Bunun dışında sunucuların, tabi ki, bir çok avantajı vardır.

Sanal sunucu kiralayarak, websitesi hazırlayabilirsiniz. Ayrıca, websitenize dair kaynakları, kimseyle paylaşmazsınız.

Bu Sistemlerin başka bir avantajı ise, istediğiniz gibi kullanabilme olanağıdır. Sistem üzerinde kontrol tamamen size aittir ve yönetimini istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Sanal sunucuların kurulumu kolaydır. Dolayısıyla, sistem değişikliği gibi işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bunun dışında, değişiklik yapma ve geliştirme işlemlerini de kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Sanal kiralık sunucu, dedicated sunuculardan önce bir durak olarak değerlendirebilir. Çünkü, dedicated sunucu ile yapabileceklerinizin bir kısmını yapabilir ve maliyeti düşürebilirsiniz. Kısacası, sanal sunucuların üzerindeki kontrolün tamamen size ait olması, en önemli tercih nedenidir. Peki, siz ne tarz makina kullanmayı tercih ediyorsunuz?

Dedicated, Sanal Kiralık Makina, Seo destekli VDS, ihtiyaçlarında bizimle irtibata geçebilirsiniz. kiralık sunucu oldukça ekonomiktir.

Detaylı bilgi edinmek için buraya tıklayınız

Bir Cevap Yazın