E-Ticaret Nedir, Nasıl Yapılır?

E-Ticaret Nedir? E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-Ticaret nedir sorunuza yönelik cevap vermek gerekirse; İnternet ortamında gerçek veya sanal ürünlerin para ile satılması durumuna e-ticaret denir. Elektronik ortamda olması nedeni ile ticaretin elektronik hale geldiği halidir. Günümüzde bu alanda oldukça fazla firma satışlarını yapmaktadır. Bu sayede alışveriş yapmak isteyenler aradıkları kategorilerde binlerce farklı ürün seçeneğini internetten online alışveriş sitelerinden kolayca bulabiliyor. E-ticaret nedir meden önce bu sistemin sizlere oldukça fazla fayda sağlayayabileceğini söyleyebiliriz.

Sürekli hizmet verilen bu alanda kolayca alışverişler yapılarak bu şekilde ürünler teslim alınabilir. Yapılan alımlar kargo ile teslim edildiğinden bu konuda sorun yaşanmadan da sonuç alınabilir. Zahmetsiz alışveriş seçeneği ile hizmet veren bu alışveriş siteleri aradığınız her ürünü internet üzerinden bulma imkanı sağlar. Bu şekilde gün içinde 7/24 alışveriş yapma imkanı sağlandığından bu sitelerin geri dönüşleri de oldukça iyidir. Nerdeyse her web sitesi üzerinden sanal olarak alışveriş imkanı bulunuyor. Bu sayede satış yapmak isteyenler elektronik ortamdan ürünlerini rahatlıkla satabiliyor. E-Ticaret Nedir? E-Ticaret Nasıl Yapılır? E-Ticaretin Faydaları

Ürün ve hizmetlerin reklam, satış, dağıtım ve ödeme işlemlerinin yapılması işlemlerinin online sistemler üzerinden yapılmasıdır. Kısaca e-ticaret; geleneksel ticaretin web ortamında veya mobil olarak yapılmasıdır.

E-ticaretin amacı nedir?

Ürünlerin ve hizmetlerin müşteriye hızlı bir şekilde ulaştırılabilmesi, siparişin kullanıcıyı yormadan kolay ve hızlı bir şekilde alınabilmesi, satın alma süreçleri güvenliğinin sağlanabilmesi, kullanıcı ara yüzlerinin basit ve kullanışlı olması, ticari web sitesi alt yapısının güçlü ve gelişme açık olması satışın öncelikli amaçları arasındadır.

E-ticaret türleri nelerdir?

Şirketler Arası (B2B- Business To Business) Elektronik Ticaret
Şirket-Tüketici (B2C- Business to Customer) Arası Elektronik Ticaret
Şirket-Kamu İdaresi Arası Elektronik Ticaret
Tüketici-Kamu İdaresi Arası Elektronik Ticaret

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan E-ticaret sistemleri B2C (Business to Customer) firmadan müşteriye e-ticaret sistemi, diğeri ise B2B (Business to Business) firmadan firmaya e-ticaret sistemidir. İki sistem arasındaki en büyük fark müşteri kitlesidir. B2B e-ticaret işlemleri firmadan, firmaya yaparken, B2C sistemi firmadan müşteriye yapılmaktadır.
E-ticaret ihtiyaçları nelerdir?

E-ticaret sistemlerinin bazı ihtiyaçları ve belirlenmesi gereken stratejileri vardır;

Alan Adı: Akılda kalıcı, kolay okunabilir bir domain seçimi yapmalısınız. Sektörünüzle ilgili kelimeyi veya şirket isminizi domain olarak kullanabilirsiniz.

Sunucu: Ticari web sitenizi yayınlamak için güçlü ve güvenli bir sunucuya sahip olmalısınız.

Ödeme Yöntemleri: Sisteminizde ödeme yöntemlerini belirlemelisiniz. (kapıda ödeme, kredi kartıyla ödeme, ortak ödeme sistemleri vs…)

Sistemi: Güçlü alt yapıya sahip, geliştirilebilir, ihtiyaçlarınıza tam anlamıyla cevap verebilen bir sisteminiz olmalı.

Tasarım: E-ticaret sistemi tasarımınız şirketinizi yansıtan, kaliteli ve son trend tasarımlar olmalı.

Güvenlik Sertifikası: Müşterilerinizin güvenliği için ticari web sitelerinde güvenlik sertifikası (SSL) olmalıdır.

Seo Uyumu: Ticari web siteniz arama motorlarında sıralama alması için SEO alt yapılı olmalıdır.

E-ticaret’ in avantajları nelerdir?

E-ticaretin geleneksel ticarete göre avantajlarını müşteri ve satıcı açısından inceleyebiliriz;

Müşteri açısından;

Hızlı bir şekilde alışveriş yapmasını sağlar.
Fiyat araştırması için harcanan maliyet ve zamanı en aza indirir.
Birden fazla ürün çeşidini kıyaslamasına olanak sağlar.
Ürün çeşitliliği daha fazla olduğundan tercih yapma imkanı daha geniştir.
Ürünün kullanıcı yorumlarına ulaşılabildiğinden, ürüne olan güveni arttırır ve satın alma sürecini hızlandırır.
Aynı ürünü daha uygun fiyatlara bulabilir.
İndirim ve kampanyalara ulaşım daha kolaydır.
7/24 istenildiği zaman alışveriş yapma imkanı sağlar.

Satıcı açısından;

Ürünlerini satabileceği her zaman açık olan bir şubeye sahip olur.
Ürünleri hakkında daha detaylı bilgiyi sunmasını sağlar.
Alışveriş sürecini hızlandırarak, zamandan ve maliyetten tasarruf sağlar.
Depo sıkıntısı olmadığından firmanın birçok ürün çeşidini sunabilir, talebe göre satışını sağlayabilir.
Ürünlerin reklamını daha uygun maliyetlerde yapmasını sağlar.
Yeni müşteri bulmak daha kolaydır.
İletişim masraflarını azaltır.
Fiziksel mağazalara göre kurulum maliyetleri çok düşüktür.
Firma bilinirliğini hızlı bir şekilde arttırmasına olanak sağlar.

E-Ticaretin faydaları nelerdir?

E-Ticaret Nasıl Yapılır? Bir e-ticaret sitesinin şirkete kazandıracaklarından bahsedeceğimiz yazımızda web tasarımı ve marketing konusunda neler yapılabileceği konusunda sizlere iyi bir fikir verebilmeyi umuyoruz. Firmanızın ürünlerinin kalitesi piyasadaki konumu ve fiyat performansınız çok iyi olabilir. Bu avantajların reklam ve erişebilirlikle desteklenmediği durumlarda potansiyel kardan feragat etmek kaçınılmazdır.

E-ticaret sistemi size neler kazandırabilir ?

Bir çok tüketici aklınıza gelebilecek bir çok ürünü yada hizmeti internet aracılığı ile inceler ve azımsanmayacak bir kısmıda internet üzerinden satın alır. İyi bir ticari web sitesi öncelikli olarak hedef kitlenize en ekonomik yönden ulaşmanızı ürünlerinizin veya hizmetlerinizin daha az reklam maliyetiyle ulusal ve uluslar arası tanıtımını yapmanıza olanak tanır. Bir lokasyona bağlı kalmak zorunluluğunu kaldırır ve sadece o bölgedeki fırsatlardan ziyade tüm internet kullanıcılarına ulaşabilme imkanı sunar.

Tür ürün yada hizmetlerinizi fiziksel olarak çok daha uzun sürede tanıtabilirken ticari web sisteminde zamandan ve insan faktöründen arınarak çok kısa sürede yapabilmenizi sağlar. Depolama maliyetlerinizi maliyetlerinizi düşürerek stok planlaması yapmanıza analitik sonuçlarla yardım eder. Yapılan satışlarda ve sayfa ziyaretlerinde hangi ürünün, hizmetin daha çok tercih edildiğini size sayısal verilerle görme imkanı sunar.

Basılı görsel maliyetlerinizi düşürür.

Sipariş teslimat ve ödeme konularında verimliliğinizi arttırır ve ilgilenmeniz gereken detayları minimize eder. Elde edilen günlük haftalık aylık ve yıllık verilerle ürünlerinizi ve iş akışınızı farklı kanallara yönelmenize yardımcı olur. Uygulanan online ödeme ve sanal pos işlemleri ile hem güvenirliliğinizi arttırır hemde finansman süreçlerinizi kısaltır. 7/24 açık olan bir sistemde daha etkin ulaşılabilirlik imkanı sunar.

E-Ticaretin Faydaları; Bunlar gibi faydalar firmanıza bir e-ticaret sitesine neden ihtiyaç duyacağınızı belirtmekte başlangıç aşamasıdır ve oldukça geniş bir yelpaze sunar. İyi bir internet satış sistemi bir kaç aşamadan oluşur ve ülkemizde oldukça fazla sayıda başarılı örnek vardır. Etkinliği verimliliği ve kazandırdıkları açısından iyi bir planlama ile düşünülmesi ve uygulanması gereken bir konudur.

 

 

Antalya Seo