Sosyal Medya Nedir?

Sosyal Medya Nedir ?

Sosyal Medya Siteleri (Sosyal Ağlar) Nelerdir ? “Sosyal medya, kullanıcılar tarafından oluşturulan bilginin basit, anlık ve çift taraflı olarak paylaşılmasını ve ulaşılmasını sağlayan yeni bir medya biçimidir.” Sosyal Medya, kullanıcıların internette aradığı ve kullandığı içeriği gene kendilerinin ürettiği bir platformdur. İnteraktif iletişim aracı ve bilgi kaynağıdır. Kısaca bu şekilde tanımlayabiliriz fakat sosyal medya nedir sorusunun yanıtını daha net anlayabilmek için nasıl ortaya çıktığını bilmek gerekir.

Sosyal medyanın tanımını yapacak olursak ilk aklımızda gelen kavram “paylaşmak”tır. Sosyal medya, kullanan kişilerin paylaşım yapmalarına olanak sağlayan, kişisel veya kurumsal sayfalar aracılığıyla dijital içerik oluşturup, fikrinizi, olaylara bakış açınızı, düşüncelerinizi, günlük yaşamanızı, nerede olduğunuzu, fotoğrafları, reklamları veya yaşadığınız önemli bir olayı çevrenizdeki insanlara kolay ulaştırabilen çevrim içi web siteleridir. Sosyal Medya Nedir?

İçinde bulunduğumuz dijital çağda birçok insan veya kurum sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktadır. Bu sayede bilgiye hızlı erişim kolaylaşmaktadır. Kullanıcılar içerikleri, haberleri, makaleleri, fotoğrafları haber veya blog sitelerine girmeden sosyal medya aracılığıyla görebilmekte, görüşlerini yine sosyal medya üzerinden paylaşmaktadır.

Teknolojinin hızlı gelişimiyle birlikte İnternet hayatın her alanın da kullanılır hale gelmiştir. Mobil cihazların hayatımıza girmesiyle birlikte her gün yeni bir mecra ile karşılaşmaktayız. Bu mecralar, ilgi alanları ve kullanım tercihleri ile ilgili sayısız özellik sunmaktadır.

Fotoğraf, video, yazı gibi üretilen içerikler sayesinde aslında herkes büyük bir medya alanı oluşturmaktadır. Bu durum, üretici ve tüketici kavramlarına yeni bir boyut getirmiştir. Tüketici artık sadece ona verileni alan kişi değil aynı zamanda üreticiyi yönlendiren, kontrol eden ve hatta kendisi üreten kişi haline gelmiştir. Üreticiler ise sosyal ağlar aracılığı ile isimlerini duyurma ve çeşitli kampanyalar düzenleyerek geniş kitlelere ulaşma şansına sahip olmuştur. Sosyal Medya, Facebook, Twitter, Google Plus, Youtube, Pinterest, İntagram gibi platformlar aracılığıyla, insanların küresel çapta etkileşim içinde olmasını sağlayan paylaşım imkanı veren web siteleridir.

Sosyal Medya’nın Ortaya Çıkışı

İnternet ağının kişisel kullanıma uygun hale getirilip bir iletişim kanalı olmasıyla kullanıcılar aradıkları bilgiyi internet sitelerinden elde etmeye başladılar. Fakat ilk dönemlerde internet siteleri sayısı oldukça az, içeriği de son derece zayıftı. İnternet sitesi olmayanların ise herhangi bir şekilde internet ortamına içerik eklemesi söz konusu değildi. Daha sonraları kullanıcılar internet sitelerindeki içeriklere yorum olarak katkıda bulunabilmesiyle sosyal medya kavramına geçişinin ilk adımları atılırken blog siteleri, sözlük siteleri ve Wikipedia ile sosyal medya ortaya çıktı.

Sosyal medyanın geleneksel medyadan farkı nedir?

Sosyal Medya geleneksel mecralardan farklı olarak yaşayan bir platformdur. Gazete, Tv ve diğer basılı mecralardan en büyük farkı eş zamanlı bilgi paylaşımıdır. Çift yönlü iletişimin getirdiği etkileşim seviyesi geleneksel medyanın çok ilerisindedir.  Bu yüzden günümüzde markalar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Her geçen sene dijital kanallara ayrılan bütçe oranları yükselmektedir.

Sosyal medyada içerik çok önemlidir. İlgi çekici içerikler, kampanyalar, reklamlar dakikalar içerisinde binlerce kullanıcıya ulaşabilmektedir. Bu sayede kurumların hedef kitleye ulaşımı kolaylaşmaktadır. İçerik paylaşım konusunda; sosyal medyanın geleneksel medyaya göre en büyük avantajı ise hedef kitleye ulaşım oranını rahatlıkla tespit edebilmesidir.

Geleneksel medyada kullanıcıya tek taraflı bir bilgi akışı sağlanmaktadır. Bu yüzden kullanıcılar sadece okuyucu, dinleyici, gözleyici olarak kalmaktadır. sosyal medyada ise bir etkileşim söz konusudur, kullanıcı içeriği okuduktan sonra isterse kendi yorumuyla birlikte, arkadaşlarıyla veya takipçileriyle paylaşabilmektedir. Arkadaşınızın referansıyla size ulaşan bir reklam geleneksel medyaya göre daha çok dikkat çekmektedir.

Sosyal medya ile geleneksel medyayı ayıran özelliği ücretsiz olmasıdır.

Sosyal medyada ayrılan küçük bütçeler ile hedef kitlenize ulaşım çok daha kolaydır. Geleneksel medyada Gazete, Tv, Dergi Reklamları düşünüldüğünde hedef kitleye ulaşım için harcanan maliyet daha fazladır. Geleneksel medyada yapılan ölçümler bir zaman sonra yapılırken sosyal medyada anlık olarak yapılabilmektedir, böylece stratejiler çok daha kısa sürede değiştirilebilmektedir.

Günümüzde insanlar, bir çok konu hakkında bilgi almak için İnternet’i kullanmaktadır. Google aramalarında üst sıralarda yer almak, sitenin büyümesi ve daha çok ziyaretçi çekmesi açısından önemlidir. İşte bu nokta da sosyal medya dediğimiz ortamlarda siteye ziyaretçi çekmek için ekstra linkler oluşturmakta ve kullanıcılar ile firma arasında bağ kurmaktadır.

Sosyal Medya hesapları düzgün yönetilen firmalar daha güvenilir bulunmaktadır. Kullanıcılar, satın almak istedikleri ürün veya herhangi bir bilgi için öncelikle bu mecralara başvurmaktadır. Bu mecralar, doğası gereği hızlı ve geri bildirim vermek açısından üstünlük sağlamaktadır.

Bir web sitesinin yapım aşamasından gelişim aşamasına kadar geçen sürede desteklenmelidir. Ancak, yeni açılan hesapların kullanıcılara ulaşması ve büyümesi için reklama ihtiyaç vardır. Sosyal Medya platformlarının sunduğu bir özellik olarak hedef kitle belirleme ve ona yönelik olarak reklam oluşturma stratejisi ile reklam doğrudan ulaşılmak istenen kitleye ulaştırılmaktadır. Sosyal Medya Nedir?

Bu mecralarda ticari açıdan başarılı olmak istiyorsanız kesinlikle doğal kullanım şeklini tercih edin ve kullanıcı güveni kazanmayı önemseyin. Aksi halde her tür başarısızlığı yaşamanız kaçınılmazdır.

Sosyal medyada en çok nelere dikkat etmemiz gerekir sizlere detaylı bir biçimde izah edeceğiz. Burada dikkat etmeniz gereken diyoruz çünkü günümüzde bu platformları nasıl kullanacağını bilmeyen kullanıcı sayısı çok fazla. Hesap oluşturma aşamasında başlayan güvenlik ayarları son derece önemlidir.

Detaylı bilgi hazırlanmaktadır.

Antalya Seo